Zřizovatel: Slezský Hrádeček s., Hrádek 167, 739 97
Kontaktní osoba: Bc. Eva Valová, pedagog LK Hrádeček
Email: slezskyhradecek@gmail.com
Adresa: Hrádek 167, 739 97
Platnost od: 1. 8. 2014
1. Provozní informace
Provozní řád Lesního klubu Hrádeček (dále jen LK Hrádeček) určuje formu organizace, podává rámcový přehled a informuje o fungování klubu. Je důležitou dohodou mezi rodiči dětí a zřizovatelem, spolkem Slezský Hrádeček.
Provozní řád LK Hrádeček se opírá o Metodický materiál k hygienickým podmínkám lesních mateřských škol projednaném na Ministerstvu zdravotnictví dne 23. 1. 2012 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje. Metodický materiál je přílohou tohoto provozní řádu.
S provozním řádem je možné se seznámit na webových stránkách LK Hrádeček na www.hradecek.com. Rodiče dětí registrovaných k docházce jsou povinni se s Provozním řádem LK Hrádeček seznámit nejpozději při podpisu dohody o docházce dítěte do LK SH.
1.1. Zázemí
Zázemím LK Hrádeček je horní patro zděné budovy, místnost v rodinném domě a přilehlá zahrada, louka a smrkový les. Zachování čistoty a příjemného vzhledu zajišťují děti, pedagogové, rodiči a provozní zaměstnanci LK Hrádeček.
1.1.1. Zděná budova
§ Zděná budova (dále jen provozovna) je využívaná k odpočinku dětí, přípravě a realizaci stravování, uložení metodických pomůcek a náhradního oblečení dětí.
§ V případě nepříznivého počasí v ní bude realizován vzdělávací program pro děti.
§ Provozovna bude v chladných dnech vytápěna kamny/přímotopem zabezpečenými proti úrazu.
§ V provozovně je zavedena elektřina.
§ V provozovně je viditelně umístěn hasicí přístroj a lékárnička.
§ Prostor provozovny je možné větrat okny či dveřmi.
§ Děti při odpočinku leží na izolované podložce (silná karimatka, matrace). Každé dítě má vlastní označený spacák. Spacáky jsou uloženy v pytlích opatřené jménem dítěte. Údržbu spacáků zajišťují rodiče praním, a to minimálně jednou za 3 měsíce.
§ Dětský nábytek určený k sezení při manipulaci s předměty (např. při jídle, výtvarných činnostech apod.) umožňuje oporu zad a jeho velikost odpovídá velikosti dětí.
1.1.2. Rodinný dům
§ V rodinném domě je k dispozici místnost pro odpočinek dětí, stravování dětí či realizaci vzdělávacího programu pro děti v případě extrémně nepříznivých podmínek.
§ Rodinný dům je vytápěný kamny.
§ Sociální zařízení je ve formě suchého kompostovatelného záchodu umístěného při rodinném domu. Součástí domu je sprcha, umyvadlo s tekoucí vodou.
§ K dispozici je několik nočníků.
§ Vedle sociálního zařízení jsou umístěny nádoby na tříděný odpad.
§ Vedle sociálního zařízení je umístěn kompost pro zpracování biologického odpadu.
§ Tuhý biologický odpad je kompostován, tekutý veden do jímky.
1.1.3. Přilehlá zahrada
§ Dětem je k dispozici zahrada o velikosti cca 3000 m2, vybudovaná a vybavená v přírodním a permakulturním stylu.
§ Vybavení zahrady se skládá z jednoduchého posezení, pískoviště, blátoviště, zatravněný plocha, skrýše z kmenů stromů a kamenů, permakulturní záhon, bylinná spirála, místo pro pozorování volné přírody, hudební koutek, zookoutek, skrýše z různých materiálů. Povrchy jsou tráva.
§ V zookoutku chováme morčata (možné jsou v budoucnu i jiné druhy zvířat). Pravidla péče a kontaktu se zvířaty budou upřesněna. Veterinární péči zajišťuje MVDr.
1.2. Podmínky provozu
LK SH nabízí celodenní předškolní vzdělávání pro děti od 2 do 7 let. Začátek a konec školního roku je shodný s běžným školním rokem. LK SH nezajišťuje péči v době letních prázdnin (v tu dobu pořádáme příměstské letní tábory) a státních svátků. Docházka dítěte do LK SH začíná, pokud není domluveno jinak, 1. dne daného měsíce (např. 1. září). Rodiče jsou informováni na počátku školního roku o svátcích, prázdninách a volných dnech.
Provoz LK SH je celodenní (10 hodin): 6:30 – 16:30 hod. Provozní dobu je možné změnit na základě většinového požadavku rodičů. Maximální velikost skupiny je 10 dětí/den, 1 pedagog a 1 pomocná síla. Děti se schází v provozovně LK SH. V případě výletů je možný sraz na jiném místě. O změně místa srazu budou rodiče informováni minimálně 1 týden dopředu emailem a na webu LK SH v sekci Aktuality. Rodiče využívají k parkování parkoviště v místě provozovny.
2. Zápis a přijetí dítěte do LK SH
2.1. Zápis dítěte do LK SH
Zápis dětí do LK SH na další školní rok již probíhá, děti můžete přihlásit nejpozději do konce července 2014. Aktuální informace jsou uváděny na webu LK SH.
Pro přihlášení dítěte do LK SH mohou rodiče využít elektronické přihlášky na webu LK SH nebo nás kontaktovat emailem na adrese slezskyhradecek@gmail.com s uvedením jména dítěte, roku narození, modelu docházky a kontaktních údajů (tel., email) a specifických nároků dítěte, pokud nějaké existují.
Před zápisem doporučujeme, aby se rodiče seznámili s Provozním řádem, pedagogickou koncepcí, ŠVP a platbami za docházku dítěte podle jednotlivých modelů docházky. Doporučujeme také bezplatnou jednodenní návštěvu LK SH osobně a seznámit se s prostředím, zázemím a pedagogy.
2.2. Podmínky a požadavky přijetí dítěte do LK SH
Na přijetí dítěte do LK Hrádeček není nárok. O přijetí dětí rozhodují pedagogové a hlavní členové LK SH na základě vstupního dotazníku, požadovaného termínu a modelu docházky, přičemž je pro přijetí rozhodující:
§ Zralost dítěte pro předškolní docházku (přijímáme děti od 2 let, ale to v případě hodně samostatného dítěte. Za samostatnost povazujeme: z velké části se samo oblékne, samo se nají, řekne si na záchod, komunikuje, zvládá delší pobyt bez rodičů).
§ Sourozenci – mají přednost
§ Kapacita LK SH a model docházky
§ Seznam čekatelů – tzv. náhradníci mají přednost
Oznámení o přijetí dětí probíhá v měsíci červenci. Poté, co zřizovatel oznámí rodičům, že dítě může být přijato k docházce do LK SH, rodiče vyplní Přihlášku k členství ve spolku Slezský Hrádeček s. a Přihlášku k docházce dítěte (pokud tak již neučinili), obě podepsané přihlášky pošlou poštou na adresu Slezský Hrádeček s., Hrádek 167, 739 97 nebo oskenovanou kopii elektronicky na email slezskyhradecek@gmail.com nebo přinesou osobně na provozovnu LK SH.
2.3. Podmínky odmítnutí přijetí dítěte do LK SH
Podmínkou pro odmítnutí žádosti o docházku dítěte do LK SH jsou:
§ Nezralost dítěte
§ Kapacita LK SH
3. Finance
3.1. Ceník členského příspěvku
Po podání přihlášky bude rodičům sdělena výše členského příspěvku za docházku, číslo účtu a variabilní symbol pro platbu. Rodič do 15. dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla realizována docházka, uhradí členský příspěvek dle vyúčtování, které mu bude sděleno pedagogem LK SH. (např. rodič uhradí členský příspěvek za docházku za měsíc září do 15. října). Výjimečně po předchozí dohodě je možné uhradit členský příspěvek v jiný, předem dohodnutý termín.
Výše členského příspěvku za docházku dítěte bude vyúčtován zpětně podle docházky, která byla dítětem fakticky realizována (dle záznamového archu docházky dětí) a to podle níže uvedeného ceníku:
Typ docházky |
Polodenní/ měsíčně |
Celodenní / měsíčně |
Pětidenní |
110,00 / 2390,- Kč |
210,00 / 4550,- Kč |
Čtyřdenní |
115,00 / 2000,- Kč |
215,00 / 3730,- Kč |
Třídenní |
120,00 / 1560,- Kč |
225,00 / 2930,- Kč |
Dvoudenní |
130,00 / 1130,- Kč |
235,00 / 2040,- Kč |
Jednodenní |
140,00 / 610,- Kč |
245,00 / 1070,- Kč |
Zřizovatel je oprávněn jednostranně stanovit novou výši platby za docházku dítěte do LK SH, které je povinen nejméně 1 měsíc před jejich účinností zaslat e-mailem na adresu rodiče dítěte a oznámit na webových stránkách.
3.2. Stravné
Výše stravného bude opět vyúčtována dle záznamového archu docházky. Pokud rodič neodhlásí dítě do 8 hodiny příslušného dne, platí celou částku denního stravného.
Typ docházky |
celodenní |
polodenní |
Pětidenní |
|
|
Čtyřdenní |
|
|
Třídenní |
|
|
Dvoudenní |
|
|
Jednodenní |
|
|
3.3. Úhrada výtvarného a kulturního příspěvku
Pro potřeby návštěvy různých kulturních zařízení např. divadlo, kino, muzeum atd. bude rodičům účtován kulturní příspěvek na jízdné a vstupné dítěte na akci.
Pro potřeby výtvarného vyžití dětí bude rodičům účtován výtvarný příspěvek na výtvarné potřeby jednorázově na začátku školního roku a to částkou 100 Kč.
3.4. Dary
Slezský Hrádeček s. jako zřizovatel přijímá finanční či věcné dary určené pro LK SH.
Tři možnosti darování:
§ Bezhotovostním převodem na účet s.:
§ Finanční dar v hotovosti.
§ Věcný dar - výše věcného daru se určí podle přesné nebo obvyklé ceny.
Zřizovatel vydává dárci potvrzení o přijetí daru ve formě:
§ potvrzení o přijatém daru (dar do 5 000,- Kč)
§ darovací smlouvy (dary nad 5 000,- Kč)
Dar v minimální výši 1000 Kč za rok, kdy dárcem je fyzická osoba nebo 2000 Kč za rok, kdy dárcem je právnická osoba, si dárci mohou odečíst od základu daně z příjmu. Darovací smlouva či potvrzení o přijatém daru slouží jako účetní doklad.
4. Přebírání dítěte
4.1. Předávání dítěte
Rodiče předávají dítě osobně pedagogovi v době od 6:30 do 7:30 hod.. Rodiče chceme poprosit o dochvilnost při předávání dětí z důvodu nenarušení denního programu. Předávání dítěte probíhá v místě provozovny LK SH na adrese: Hrádek 167, 739 97, pokud nebude oznámeno jinak, a to minimálně 1 týden předem emailem a na webu LK SH v sekci Aktuality (př. výlety, slavnosti, návštěvy kulturních akcí apod.).
Zřizovatel přebírá odpovědnost za dítě okamžikem předání dítěte pedagogovi LK SH. Předání probíhá osobně z rukou rodiče do rukou pedagoga. Rodič při předávání dítěte informuje pedagoga o důležitých okolnostech spojených s dítětem (např. zdravotní stav dítěte, dítě po nemoci, závažné okolnosti v rodině apod.). Rodič předává dítě dostatečně oblečené s ohledem na aktuální počasí, zdravotní stav a potřeby dítěte a děti nenosí do LK SH žádné cennosti, hračky, sladkosti ani peníze.
4.2. Vyzvedávání dítěte
Čas určený pro vyzvedávání dětí rodiči nebo jimi pověřenými osobami je stanoven na dobu 12:00 -12:30 při polodenní docházce a na 14:45 až 16:30 při celodenní docházce v prostorách LK SH. Ve výjimečných případech a po předchozí domluvě je možné dohodnout jiný čas vyzvednutí dítěte. Při přihlášení rodič jasně uvede osoby, které mohou dítě vyzvedávat.
Předávání dítěte zpět probíhá osobně z rukou pedagoga do rukou rodičů nebo jimi pověřené osoby, a tím také odpovědnost zřizovatele a pedagoga za dítě končí a přechází opět na rodiče nebo jimi pověřenou osobu. Rodiče nebo jimi pověřené osoby jsou informováni o závažných událostech z průběhu dne ve školce (úrazy, hádky, vyjmutí klíštěte) týkajících se jejich dítěte.
V případě zhoršení zdravotního stavu dítěte, nebo případně promočení či prochladnutí dítěte bez možnosti situaci řešit vlastními silami pedagogů LK SH, pedagog tuto situaci sdělí rodičů telefonicky a dohodnou vyzvednutí dítěte dříve.
4.3. Omluva z docházky
Zřizovatel vede evidenci docházky. V případě absence dítěte v LK SH, např. z důvodů onemocnění, je potřeba dítě omluvit první den nemoci do 8 hod. v případě plánované návštěvy lékaře nebo jiného důvodu nepřítomnosti nejméně den dopředu a to pomocí zaslání sms (písemná forma) na mob. č.: (bude doplněno). V případě déle trvající absence je nutno o ní informovat zřizovatele emailem na adrese slezskyhradecek@gmail.com nebo formou sms na mobil. č.:
5. Pobyt v LK SH
5.1. Pravidla pobytu v LK SH
Pravidla v zázemí LK SH jsou potřebná k zajištění bezpečnosti dětí a k bezproblémovému chodu LK SH. S Provozními pravidly jsou rodiče seznamováni před zápisem dítěte do LK SH, dětem na začátku a v průběhu školního roku. Jelikož je LK SH otevřené rodičům, jejichž dítě LK SH navštěvuje, je nutné respektovat předem domluvená pravidla:
§ Do LK SH nepřinášejí děti hračky z domova.
§ Děti také nenosí sladkosti, sušenky, bonbóny apod.
§ Neběhá se s nářadím.
§ Všechny pomůcky a hračky mají své místo. Po dokončení činnosti je na ně opět vracíme.
§ Děti jsou vítány při společných pracích při zachování pravidel bezpečnosti.
§ Rodiče v zázemí LK SH respektují činnost skupiny pod vedením pedagoga.
§ Rodiče se mohou po domluvě s pedagogem podílet na aktivitách organizovaných pedagogem.
§ Návrhy a impulsy ze stran rodičů k činnosti pedagoga jsou vítány v době, kdy se pedagog nevěnuje dětem (případně při předávání dítěte) nebo na společných akcích.
LK SH realizuje svůj program také ve venkovních prostorách LK SH a v blízkém lese, proto je nezbytné, aby děti dodržovaly bezpečnostní pravidla pobytu venku:
§ ozvat se, jsem-li volán jménem,
§ zůstat na dohled a doslech pedagoga
§ na zazvonění zvonečku přijít k pedagogovi,
§ čekat na smluvených místech,
§ nelézt na stohy dříví či do děr v lese,
§ větve nosit tak, aby ostatní neohrožovali,
§ potřebu vykonávat na místě určeném pedagogem,
§ bez dovolení nejíst nic nalezeného v lese,
§ při zkoumání hub se jich nedotýkat prstem, ale jen klackem,
§ neodcházet s neznámými lidmi,
§ s nožíkem, škrabkou, nůžkami, pilkou pracujeme pouze v sedu a za dohledu pedagoga
§ zachovávat základní pravidla soužití v lese (např. žij a nechej žít).
5.2. Modely docházky
Jsou možné následující typy frekvence docházky:
A) Celotýdenní docházka
Dítě se účastní programu LK SH pět dní v týdnu.
B) Čtyřdenní docházka
Dítě navštěvuje LK SH čtyři dny v týdnu. Výběr konkrétních dnů v týdnu pro docházku náleží rodiči s ohledem na kapacitu LK SH. Dny docházky musí být stanoveny pro celou docházku shodně, nelze stanovit docházku každý týden v jiné dny.
C) Třídenní docházka
Dítě navštěvuje LK SH tři dny v týdnu. Výběr konkrétních dnů v týdnu pro docházku náleží rodiči s ohledem na kapacitu LK SH. Dny docházky musí být stanoveny pro celou docházku shodně, nelze stanovit docházku každý týden v jiné dny.
D) Dvoudenní docházka
Dítě navštěvuje LK SH dva dny v týdnu. Výběr konkrétních dnů v týdnu pro docházku náleží rodiči s ohledem na kapacitu LK SH. Dny docházky musí být stanoveny pro celou docházku shodně, nelze stanovit docházku každý týden v jiné dny.
E) Jednodenní docházka
Dítě navštěvuje LK SH jeden den v týdnu. Výběr konkrétního dne v týdnu pro docházku náleží rodiči s ohledem na kapacitu LK SH. Den docházky musí být stanoveny pro celou docházku shodně, nelze stanovit docházku každý týden v jiný den.
U všech typů docházky je možnost účasti na programu celodenně či polodenně. Celodenní docházka je včetně oběda, poledního odpočinku a odpoledního programu. Polodenní docházka končí po obědě.
Pokud rodič řádně předal dítě do péče osobě pověřené zřizovatelem, nese tento za dítě zodpovědnost.
5.3. Spolupráce s rodiči
LK SH chce maximálně podporovat spolupráci s rodiči. Komunitní způsob provozu je základem jeho udržitelnosti a zároveň spolupráce a dobré vztahy s rodiči mají pozitivní vliv na dítě.
§ Dobré vztahy mezi pedagogy a rodiči budeme podporovat společnými prožitky (společné akce s rodiči v zázemí klubu, slavnosti, brigády atd.)
§ Rodiče se mohou podílet na provozu klubu (spolupráce na brigádách, slavnostech, materiální výpomoc, narozeniny dětí, organizace spolujízd, sponzorské dary atd.)
§ Rodiče jsou informování o provozu LK SH a aktivitách spolku Slezský Hrádeček s. emailem, informacemi vyvěšenými na klubové nástěnce, prostřednictvím webových stránek.
§ Rodiče si mohou u pedagoga domluvit schůzku, při které je pedagog bude informovat o chování, úspěších a nezdarech jejich dítěte, případně mohou společně nalézt cestu, jak tyto neúspěchy eliminovat. Doporučujeme, aby se taková schůzka realizovala nejméně 2x za školní rok.
§ Rodič má právo projevit jakékoliv připomínky k chodu klubu, rodič má právo svými náměty a nápady přispívat k obohacení výchovného programu.
§ Záležitosti spadající do kompetence pedagoga řeší rodič s pedagogem. V případě, že jde o záležitost, o které je třeba informovat vedení LK SH, obrací se rodič na předsedu LK SH.
5.4. Koncepce výchovy a pedagog
Pedagogická koncepce LK SH vychází z montessori pedagogiky, zážitkové pedagogiky podle Josepha Cornella (zážitek je cestou k poznání přírody). Nedílnou součástí pedagogických přístupů je koncept komunikačních dovedností Respektovat a být respektován a přístup k dětem podle Naomi Aldort.
Pedagogická koncepce je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Environmentální vzdělávání v LK SH bude probíhat v souladu s přírodními cykly a s publikacemi Environmentální výchova v terénu a Metodologie environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, společně s prvky návratu k tradicím. Více o pedagogické koncepci a podrobnostech vzdělávání dětí se dozvíte z ŠVP, který je umístěn v provozovně LK SH a po vyžádání Vám ho pedagog dá k nahlédnutí.
Se skupinou max. 10 dětí pracuje stálý pedagog LK SH, v době zástupu pedagoga je přítomný asistent pedagoga, který je proškolený v péči o děti LK SH a dle pracovní smlouvy je oprávněn k předávání a přebírání dětí. V LK SH je možná přítomnost dobrovolníků, studentů a rodičů po domluvě s pedagogem.
5.5. Harmonogram dne
6:30 – 7:30 |
Příchod dětí, konzultace s pedagogem, volná hra |
7:30 – 8:30 |
Ranní kruh s básní a zpěvem, seznámení s programem, reflexe předchozího dne |
8:30 – 9:15 |
Didaktické aktivity různého charakteru, příprava předškoláků |
9:15 – 9:45 |
Dopolední svačina, hygiena |
9:45 – 11:30 |
Procházka do lesa |
11:30 – 12:00 |
Oběd, hygiena |
12:00 – 12:15 |
Chystání na odpočinek, odchod dětí s dopolední docházkou |
12:15 – 14:15 |
Odpočinek, četba pohádek |
14:15 – 14:45 |
Odpolední svačina, hygiena |
14:45 – 16:00 |
Aktivity na zahradě, v případě nepříznivého počasí aktivity v provozovně |
16:00 – 16:30 |
Odchod dětí, konzultace s pedagogem |
5.6. Stravování
LK SH zajišťuje oběd a odpolední svačinu.
5.6.1. Oběd a svačina
Lesní klub Hrádeček zajišťuje oběd a odpolední svačinu. Dopolední svačinu si děti přináší z domu. Oběd je připravován s pečlivostí a přáním dobrého strávníkům. Strava vychází ze zásad zdravé výživy, využívá místní zdroje surovin, bio-potraviny.
Možnost obědu přineseného z domova lze konzultovat se zřizovatelem Lesního klubu Hrádeček.
Při přípravě jídla je vždy brán zřetel na výživové normy dětí. V jídelníčku budeme brát ohled na diety a stravovací omezení dětí. Svačiny jsou připravovány přímo v provozovně nebo venku.
Při přípravě stravy se dbá na dodržování bezpečnosti práce i bezpečnost dětí. Osoby, zajišťující přípravu svačiny a vydávání obědů, plní povinnosti podle zákona 258. Je splněna ohlašovací povinnost ke KHS, vlastní zdravotní průkaz a mají znalosti příslušných předpisů. Při přípravě stravy je dodržován HACCP (postupu při práci s potravinami pomocí tzv. kritických kontrolních bodů).
5.6.2. Pitný režim
5.7. Vybavení a oblečení dětí
Vybavení (celoročně) :
§ batůžek s prsním popruhem (lze došít)
§ do baťůžku: náhradní ponožky/punčochy, kalhotky/slipy, kapesníky, malou skládací karimatku nebo podložku, pláštěnku, pití (v zimě v termosce nebo v termoobalu)
§ spacák pro odpolední odpočinek (pokud není v provozovně LK SH)+ polštářek, oblíbený plyšák
Oblečení podle aktuálního počasí zajišťuje rodič.
§ Celoročně v provozovně:
· taška s náhradním oblečením: bunda, mikina, tepláky, punčocháče (v zimě), ponožky, kalhotky/slipy, triko s krátkým/dlouhým rukávem, gumáky.
· Prosíme o průběžnou kontrolu tašky a její doplňování.
§ Léto:
· pevná obuv (otevřené sandály jsou nevhodné)
· triko s krátkým/dlouhým rukávem, tepláky, mikina, šusťáková bunda
· v případě mokra – nepromokavé svrchní kalhoty
· pokrývka hlavy
§ Zima:
· triko s dlouhým rukávem – funkční spodní vrstva (vlna, hedvábí, syntetické materiály)
· mikina – střední, zateplovací vrstva (fleece, vlna)
· bunda + oteplovačky/kombinéza – svrchní, izolační vrstva, nepromokavá a větru odolná
· ponožky, nepromokavé rukavice (jedny náhradní v baťůžku), nákrčník/šála, čepice/kukla
· pevná nepromokavá obuv
5.8. Zdraví dítěte
§ Pedagogové absolvovali Zážitkový kurz prví pomocí se zaměřením na děti. Pedagogové mají stále (i mimo zázemí LK SH) k dispozici plně vybavenou lékárničku a mobilní telefon s čísly rodičů a záchranných složek.
§ Očkování dítěte není podmínkou pro přijetí dítěte k docházce do LK SH, ale doporučujeme ho.
§ Rodič je povinen informovat pedagoga o důležitých okolnostech spojených se stavem dítěte (dítě po nemoci, závažné události v rodině). Jedná se okolnosti, které by mohly narušit fyzickou či psychickou pohodu dítěte a dalších dětí během pobytu v LK SH.
§ Pedagog při práci s dítětem vychází z informací o zdravotním stavu dítěte.
§ Rodiče jsou povinní informovat LK SH o alergiích dítěte na bodnutí hmyzem či jiných alergiích.
§ Alergické děti by měly být individuálně vybaveny léky.
§ Dítě je nutno nechat doma v případě, že u něj zpozorujete některý z těchto symptomů:
· zvýšená teplota (je třeba nechat dítě doma alespoň 2 dny po vymizení symptomů)
· kašel a rýma, které evidentně oslabují dítě
· zvracení (je třeba nechat dítě doma alespoň 2 dny po vymizení symptomů)
· průjem (je třeba nechat dítě doma alespoň 1 den po vymizení symptomů)
· bolest v uchu
· bolest břicha
· bolest při močení
· vši
· v rodině se vyskytlo závažné infekční onemocnění (salmoneloza, žloutenka atd.)
§ Pedagog může odmítnout dítě do LK SH přijmout, pokud na dítěti pozoruje nějaký z výše uvedených symptomů. Pokud se objeví příznaky onemocnění během pobytu v LK SH (teplota, zvracení, bolesti břicha apod.), budou rodiče telefonicky informování a vyzváni k vyzvednutí dítěte.
§ V akutních případech bude zavolána rychlá záchranná služba a jsou ihned telefonicky informováni rodiče. V případě úrazu pedagog vyhodnotí závažnost a úraz je buď ošetřen na místě, nebo je zavolána rychlá záchranná služba. V obou případech jsou ihned telefonicky informováni rodiče.
5.8.1. Klíšťata
V případě nálezu klíštěte je klíště neprodleně odstraněno pedagogy. Pedagogové nález zapisují do Třídní knihy a oznamují o této události rodiče při vyzvedávání dítěte. Děti jsou před pobytem v lese ošetřovány repelenty proti klíšťatům.
Prevence před přisátím a možnost včasného záchytu (převzato z Ustanovení hygienických podmínek v zařízeních typu lesní mateřské školy, metodický materiál projednaný na Ministerstvu zdravotnictví dne 23. 1. 2012 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje): vhodné světlé oblečení (ponožky přes kalhoty, triko do kalhot, světlá pokrývka hlavy, vysoké boty, repelenty před odchodem do přírody na nekryté části těla i na oděv (vydrží cca 3 hodiny, pak opakovat). Po příchodu vyklepat oděv mimo byt, prohlédnout tělo i vlasovou část.
5.8.2. Pojištění
LK Hrádeček je pojištěn u České rady dětí a mládeže, pojistná smlouva ze dne: bude doplněno, číslo: bude doplněno.
§ Součásti smlouvy je úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění majetku.
§ Zřizovatel přebírá odpovědnost za dítě okamžikem předáním dítěte pedagogovi LK Hrádeček. Předání probíhá slovně a to tak, že rodič řekne „předávám dítě“ a pedagog řekne „přebírám dítě“
§ Rodič přebírá odpovědnost za dítě okamžikem předání dítěte pedagogem LK H. Předání probíhá slovně, a to tak, že pedagog řekne „předávám dítě“ a rodič řekne „přebírám dítě“.